Attraction location map

ETKİNLİKLER VE DUYURULAR

ÜRKÜTÜCÜ DENİZLER

TRICK OR TREAT - HİLE Mİ YOKSA ŞAKA MI?

Ürkütücü ve sevimli yaratıklar cadılar bayramında SEA LIFE'ın Ürkütücü Denizleri'nde buluşuyor... Üstelik kostümlü ziyaretçilere girişler ücretsiz!
Detaylar için tıklayın >

DEV JAPON ÖRÜMCEK YENGECİ SEA LIFE İSTANBUL'DA

SEA LIFE'ın yeni sergisi, dev Japon Örümcek Yengeçleri ve beraberindeki keşiş yengeci, ıstakoz, gökkuşağı yengeci gibi okyanusların zırhlı savaşçılarını SEA LIFE İstanbul'da görebilirsiniz.
Detaylar için tıklayın >

RESİM AKVARYUMDA GÖRÜN, ÇİZİN, YÜZMELERİNİ İZLEYİN.

Hayallerin gerçek olup okyanuslarda yüzdüğü ‘Resim Akvaryum’ Kore ve Avustralya’dan sonra ilk kez Türkiye’de SEA LIFE İstanbul'da. Çocukların hayallerindeki deniz canlılarını resmedip dev akvaryumda yüzerken izleyebildikleri ‘Resim Akvaryum’, 2016 yılı sömestr tatili itibariyle SEA LIFE Akvaryum’da çocukları bekliyor. Üstelik çocuklar sömestir boyunca birbirinden eğlenceli atölye çalışmalarıyla çok eğlenecekler. Atölye Çalışmaları Takvimi 22 Ocak 2016: Ressam eşliğinde hikaye anlatımlı balık şablonu boyama atölyesi 23-24-30 Ocak 2016: Leo Lunatic ile graffiti yapımı 29 Ocak ve 6 Şubat: Ressamlar ile birlikte balık şablonu boyama çalışmaları
Detaylar için tıklayın >

ZEBRA KÖPEKBALIĞI KEMAN DİNLEMEYİ SEVDİ

Zebra köpekbalığımız çiftleşme döneminde hırçın tavırlar sergilemeye başladı. Uzmanlarımız onu sakinleştirmek için ona klasik müzik dinletiyorlar. Hareketlerindeki sakinlik fark edilen köpekbalığı şimdilerde akvaryumdaki diğer türdaşlarıyla daha uyumlu. Daha önce Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmayla ineklerin klasik müzik dinledikleri zaman süt verimlerinin arttığı kanıtlanmıştı. Londra’da bir akvaryumda da köpekbalıklarının çiftleşme dönemlerindeki hırçınlıklarını azaltmak ve birbirlerine zarar vermeden çiftleşebilmeleri için dünyaca ünlü caz müzisyeni Barry White’ın müziği dinletildi ve hayvanlar üzerinde olumlu etkisi gözlemlendi.

SUALTININ İLHAM PERİLERİNİ SEA LIFE'TA GÖRÜN1

-İnce iğnemsi yapısıyla ve birbirine geçişli iskeletiyle çetin deniz şartlarına dayanabilen deniz süngerinin iskeleti, otomobil markası BMW’nin binasına ilham kaynağı olmuş. -Güneydoğu Asya'nın sıcak denizlerinde yaşayan balon balığı hayatımıza etki eden ilginç bir mekaniğin ilham kaynağı: Kolormatik gözlükler… Balon balığı fazla ışığa maruz kalınca gözlerinde bulunan fotokromik mercekler gözlüklerdeki kolormatik camlar gibi ışığa göre açılıyor veya koyulaşıyor. -Birçok özelliği ve görünüşleriyle çocukların en çok merak ettiği köpekbalıkları, günümüz uçaklarının dümen vazifesi gören kuyruk kısımlarına, 2.Dünya Savaşı’nda kullanılan pervaneli savaş uçaklarının tüm kasasına, hatta spor otomobil kasalarına kadar insan yaşamındaki makinelerin pek çoğuna ilham kaynağı oldu. Yüzme hızı saatte 80 km’ye ulaşabilen köpekbalığının özellikli bir deri yapısı var. Bu sürtünmeyi engelleyen, rahat yüzme sağlayan bir yapı ve yüzücü mayolarının yapımı bu yapıdan esinlenilmiş. -Geniş yüzgeçleri ve yassı yapılarıyla suda adeta uçan vatozlar, dünyanın en başarılı uçak tasarımlarından ‘Hayalet uçak’lara ilham kaynağı olmuş. Amerikan savaş sanayinin tek bir tanesine 1.4 milyar dolar harcadığı B-2 Bombardıman Uçağı tasarımına bakıldığına gökyüzünde yüzen dev bir vatoza benziyor.

SEA LIFE'TAKİ YILLIK BALIK SAYIMINI ÇOCUKLARLA BİRLİKTE YAPTIK.

SEA LIFE'TA MARMARA DENİZİ'NDEN DAHA ÇOK! TÜR VAR.

Uzman ekip ve küçük ziyaretçilerimiz tam 500 türden 15.478 adet deniz canlısını tek tek saydı ve akvaryumun stok kayıtlarını güncelledi. Yıllık stok kontrolünü adeta akvaryum uzmanı kadar başarılı bir şekilde yapan küçük ziyaretçiler hem su ürünleri mühendislerinden türler hakkında ilginç bilgiler edindi hem de bu önemli görevde yer almanın sorumluluğunu üstlendiler.Sayım sonucuna göre Marmara Denizi’nde 249 balık türü varken SEA LIFE Akvaryum’da 500 deniz canlısı türü ve 15.478 tane balık yer aldığı belirlendi. Çocuklarla birlikte gerçekleştirilen sayımın sonunda bazı türlerin sayısında artış olduğu gözlemlendi. Balık sayısındaki artış için akvaryum küratörü “Balıkların çiftleşmek için bulundukları ortamı benimsemeleri ve stres altında olmamaları gerekir. Akvaryumumuzdaki canlıların kendilerini çiftleşip dünyaya yavru getirecek kadar güvende ve iyi hissetmeleri bizleri mutlu etti. En son olarak apolet türü köpekbalığımızın yavrusu ailemize dahil oldu. Şimdi ise hamile olan vatozumuzun yavrularını dünyaya getirmesini bekliyoruz.’’ dedi.

SEA LIFE'TA BİNLERCE BEBEK!

ANTİK ÇAĞLARIN TUHAF CANLISI NALI YENGECİ BİNLERCE YAVRU DÜNYAYA GETİRDİ

SEA LIFE Akvaryum’un sakinlerinden dünyanın en yaşlı deniz canlısı görenleri hayrete düşürdü. Akvaristlerimiz günlük rutin kontrollerini yaparken At Nalı Yengeçleri’nin bulunduğu su tankına geldiklerinde su yüzeyinde ve kum üzerinde şekli tam olarak anlaşılamayan binlerce şeffaf kabarcık gördü. Şekillere yakından bakıldığında bunların herhangi bir su kabarcığı değil Yengeç’in yavruları olduğunu fark eden uzman ekibimiz, At Nalı Yengeci’nin yuvalandığı kumu hafifçe kazınca binlerce yavru daha fark etti. yavruları su tankındaki diğer türlerden korumak için karantinaya alan ekibimiz şimdiyse yavruların güvenle büyüyecekleri bir ortam hazırlıyor.

SEA LIFE'TA SÜRPRİZ BİR ANNE VATOZ

SEA LIFE'da eşine az rastlanan bir doğa olayı gerçekleşti. Türü ‘Aetobatus Narinari’ olan bir vatozun erkek bir vatozla çiftleşmemesine rağmen hamile kaldığı ortaya çıktı. Bilimsel olarak bazı kaplumbağa türleri ve vatozlar bir çiftleşmenin ardından erkekten aldığı hücreleri vücutlarında saklayıp kuluçkaya yatırabiliyor ve istedikleri zaman o hücreleri kendi hücreleriyle etkileşime geçirip yumurtlayabiliyor veya hamile kalabiliyor. Bu özelliğe ‘Stok sperm kullanımı’ deniyor. Ancak daha önce hiçbir erkekle karşılaşmamış olan hamile vatoz için bu ihtimal de pek olası görünmüyor. Konu üzerinde tartışan uzmanlarımız genellikle bitkilerde ve bazı tür arılarda görülen ‘partenogenez döllenmesiz üreme’yle vatozun kendi kendine hamile kalmış olması ihtimali üzerinde duruyor. Bu tür üreme şekilleri daha çok erkeği olmayan veya erkek sayısı çok az olan türlerde görülüyor. Hamilelik hakkında ayrıntılı bilgi ise yavrular dünyaya geldiğinde yapılan incelemeyle ortaya çıkacak.

KARİDESİN GÜZELLİK SALONU

SEA LIFE Akvaryum’da ‘Temizlikçi Karides’ türündeki Deniz isimli karides, adeta akvaryumun güzellik ve bakım uzmanı. Birlikte yaşadığı akvaryumdaki diğer tüm balıkların tür, cins, ırk ayırmadan vücutlarını ve yaralarını temizleyen balık ‘hayatta her canlının bir vazifesi var’ dedirtiyor
Detaylar için tıklayın >

SEA LIFE'DA SENENİN BÜYÜK TEMİZLİĞİ YAPILIYOR

SEA LIFE'da senenin büyük temizliği başladı. Her hafta yapılan temizliğin yanında yılda bir kez gerçekleştirilen büyük temizlikte, sanayi dalgıçları 5 milyon metreküp su ve 30.000 kg kumdan oluşan akvaryum içine dalacak, kum alanı vakumlayacak, akrilikleri silecek, kayaları ve dekorları fırçalayacak.
Detaylar için tıklayın >

ZEBRA KÖPEKBALIKLARIMIZ MURATLARINA ERDİLER

SEA LIFE Avaryum'da ziyaretçilerimizin katılımıyla sıradışı bir düğün töreni yapıldı. Davetliler sıradan, gelin ile damatsa bir o kadar sıra dışıydı. Dünya'nın en büyük köpekbalığı ailesine ev sahipliği yapan SEA LIFE ailesine dişi bir zebra köpekbalığı katıldı. Erkek zebra ve dişi zebra köpekbalıkları akvaryum yasalarına göre düzenlediğimiz nikah töreni ile dünya evine girdiler.
Videoyu izlemek için tıklayın >

CANLILARIMIZIN YILLIK SAĞLIK TARAMASINI YAPTIK

Akvaryumumuzda bulunan 15 bin deniz canlısının yıllık sağlık kontroleri yapıldı. Her bir canlıyı tek tek kontrol eden suürünleri mühendislerimiz ve veteriner hekimlerimiz timsah avcısı kaplumbağadan kumkaplanı köpekbalığına, at nalı yengecinden piranaya kadar tüm deniz canlılarının kilosuna baktı, boyunu ölçtü, kan değerlerini inceledi
Detaylar için tıklayın >

AŞIK BALIK KADİR. PASİFİK'TEN İSTANBUL'A BİR AŞK HİKAYESİ

Son günlerde ziyaretçilerimiz ilginç bir aşka şahit oluyor. Pasifik Okyanusu tropik balık türlerinden patlak gözlü asker balığı cinsi ‘Kadir’ ismindeki balık, türdaşına benzeyen pembe renkli plastik oyuncak bir balığın yanından hiç ayrılmıyor.
Detaylar için tıklayın >

BİR HAYAT DAHA KURTARDIK.

CARETTA CARETTA DİLEK HAYATA TUTUNDU.

Çanakkale sahilinde başından ağır yaralı bir şekilde bulunan, nesli tükenmek üzere olan Caretta Caretta cinsi deniz kaplumbağası, uzmanlarımız ve veterinerlerimiz tarafından iyileştiriliyor.
Detaylar için tıklayın >

KİLİKYA VE KORİKOS'U DOĞAL HAYATINA KAVUŞTURMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ

Mersin’de ölmek üzere bulunan ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan iki deniz kaplumbağasının tedavi ve rehabilitasyon sürecini tamamladıktan sonra, büyük bir törenle onları doğal yaşamlarına kavuşturduk. Korikos adı verilen Caretta caretta ve Kilikya adı verilen chelonia mydas yeşil deniz kaplumbağasını artık denizlerde uzun ve zorlu bir yolculuk bekliyor.
Detaylar için tıklayın >