Attraction location map

CANLILARIMIZIN SAĞLIĞI YERİNDE

Akvaryumun en büyüğü 4,5 metre boyundaki vatoz Kadife.

Doğal yaşam sürecinin akışında insana olduğu gibi diğer canlılar da hastalanabiliyor, yaralanabiliyor. İstanbul SEA LIFE Akvaryum bünyesinde bulunan yüzlerce türden 15 bin deniz canlısının sağlıklı bir şekilde hayata devam edebilmesi için her gün yapılan sağlık kontrollerinin ve birbirinden farklı toplam su parametre analizinin yanında yılda bir kez de tüm canlıların dahil olduğu büyük bir sağlık kontrolü yapıyoruz. Bir hafta süren sağlık kontrolünde irili ufaklı tüm deniz canlılarını tek tek inceliyoruz. 


Geçtiğimiz günlerde büyük sağlık kontrolünü tamamladık. Küratörümüz önderliğinde suürünleri mühendislerimiz ve veteriner hekimlerimiz sağlık kontrollerinde kumkaplanı köpekbalığından dev vatozlara, timsah avcısı kaplumbağadan piranaya, dinozorlar çağı öncesinden beri dünyada var olan at nalı yengecinden müren balığına, deniz yıldızlarından orfoza kadar tüm canlıların kilo ve boylarını ölçtü. Kabuklu canlılardan yengelerin, ıstakozların ve kaplumbağaların kabukları da fırçalanarak yosunlarından arındırıldı.

Ölçümlerde 4,5 metrelik vatoz en uzun boylu seçildi

SEA LIFE Akvaryum’da geçtiğimiz günlerde tamamladığımız büyük sağlık kontrolünde uzmanlarımızın Kadife ismini verdikleri diken kuyruklu siyah vatoz 4,5 metrelik boyu ile akvaryumumuzu en uzun boylu canlısı unvanını kazandı. Geçtiğimiz haftalarda başından ameliyat edilen caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ve 1 hafta önce dünyaya gelen inek başlı vatoz ile apolet köpekbalığına ait yumurtalarından çıkması beklenen 3 adet yavru köpekbalığı da yumurta keselerinin içinde sağlık kontrolü yapılan türler arasında. Daha küçük türdeki balıklar ise yüzme, davranış, beslenme gibi çeşitli kontrollere tabi tutuldu.

Ölçümler sırasında aşırı gelişim gösteren ve güçlenen canlıların yanında zayıf düşen deniz canlılarına özel beslenme programı uygulanmasına karar verildi. Beslenme programı değiştirilen balıkların yanında agresif veya fazla durgun tavırlar sergileyen balıklar için de akvaryum yenileme çalışmaları yapıldı.

Köpekbalıklarının keyfi yerinde

SEA LIFE Akvaryum 15 farklı türden 55 adet köpekbalığıyla Avrupa’nın en geniş köpekbalığı ailesine ev sahipliği yapıyor.

Uzman ekibimiz yaptıkları kontrollerde, haftanın iki günü su ürünleri mühendisleri ve dalgıçlar tarafından tek tek elle beslenen kumkaplanı türündeki köpekbalıklarının boylarının 3 metrenin üzerine ulaştığını ve sağlıklarının iyi olduğunu kaydetti. Uzman hekimlerin sağlık kontrollerini yaptığı 14 türdeki 50’ni üzerinde köpekbalıklarının da sağlığının çok iyi olduğu

 

Show previous slide
Show next slide
Show previous slide
Show next slide
Show previous slide
Show next slide
Show previous slide
Show next slide
Show previous slide
Show next slide
Show previous slide
Show next slide