Attraction location map

SEA LIFE'TA YILIN BÜYÜK TEMİZLİĞİ BAŞLADI

Dikkat! Piranaya fırçayürek ister...

İÇERİSİNDE YÜZLERCE FARKLI TÜR DENİZ CANLISI, 83 METRE İLE İSTANBUL’UN EN UZUN OKYANUS TÜNELİ VE 55 KÖPEKBALIĞI İLE AVRUPA’NIN EN BÜYÜK KÖPEKBALIĞI AİLESİ BULUNAN SEA LIFE AKVARYUM’DA YILIN BÜYÜK TEMİZLİĞİ BAŞLADI.

İstanbul SEA LIFE Akvaryum’un su tanklarında toplamda 5 milyon litrenin üzerinde su, 30 bin kg ağırlığında kum, 400 metrekarelik sıkıştırılmış plastikten oluşan dev akrilikler ve 15 binin üzerinde deniz canlısı bulunuyor. Akvaryum’daki deniz canlılarının hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için akvaryumun sık sık temizlenmesi gerekiyor. SEA LIFE Akvaryum’da her hafta yapılan rutin temizliğin dışında yılda bir kez de büyük temizlik yapılıyor. ‘Büyük temizlik’te tüm su tankları ve hatta kabuklu deniz canlıları ayrıntılı bir şekilde temizleniyor. 14 kişilik profesyonel dalgıç ve su ürünü mühendislerinden oluşan ekibin gerçekleştirdiği temizlikte 10 adet plaj voleybol sahası büyüklüğündeki kum alan adım adım vakumlanıyor. Dalgıç ekibinin temizleyeceği akriliklerin hesaplanan alanıyla birlikte yapılacak iş 200 adet araba camı silmekle eş değer. Büyük temizlikte akvaryumlara girecek dalgıçların en dikkat etmesi gereken konu ise pirana gibi sürü halinde yaşayan ve kontrolü çok zor sağlanan yırtıcı türler.

 

Dalgıçların gireceği tanklarda piranalar, mürenler ve köpekbalıkları var

Toplamda 44 adet sergi tankının yer aldığı SEA LIFE Akvaryum’da dünyanın en bilinmez ve estetik deniz canlıları yanında güzel olduğu kadar tehlikeli canlılar da bulunuyor. Balon balığı, tropik okyanus balıkları, türü dinozorlarla yaşıt Arapayma gibi tatlı su balıkları, asaletiyle gözleri kamaştıran deniz atları, piranalar, köpekbalığı, vatozlar ve mürenler bulunuyor. Bir antilobu dahi çok kısa bir sürede yiyebilecek pirana sürüleri, 3,5 metreden büyük cüssesiyle kumkaplanı köpekbalıkları, 1-3 metre aralığında olan ve denizlerin en güçlü çeneli hayvanlarından sayılan müren gibi türler dalgıçların gireceği su tankları içerisinde yer alıyor.

 

En bilinmez türleri ve cesaret isteyen büyük temizliği görebilirsiniz

SEA LIFE Akvaryum’da piranaların yanında, uzakdoğu’da iyi haber müjdecisi olarak anılan ve suyun dışındaki kuş, yarasa gibi canlıları suyun dışına 3 metreye kadar zıplayarak avlayan ‘kutsal katil’ Arowana, türü yaklaşık 570 milyon yıl yaşındaki ve mucizevi ‘mavi kanı’ uzay biliminde dahi kullanılan at nalı yengeci, isminden karakteristiği belli olan timsah avlayan kaplumbağa gibi dünyanın bilinen ve bilinmeyen en ilginç türleri de yer alıyor.

İstanbuk SEA LIFE’ın profesyonel ekibi her bir türe çok dikkat ederek onlara hiç zarar vermeden ve kendileri de zarar görmeden akvaryum temizliğini yaklaşık birkaç hafta içerisinde bitiriyor. Yılda bir kez gerçekleşecek olan ve Haziran ayı sonundan Temmuz ayı sonuna kadar sürecek olan ‘büyük temizlik’i Akvaryum ziyaretçileri izleyebiliyor. Cesaret isteyen büyük temizliği ve diğer canlı türlerini görmek için akvaryum haftanın 7 günü ziyaret edilebiliyor.