Attraction location map

AVRUPA'NIN EN GENİŞ KÖPEKBALIĞI AİLESİNİ ZİYARET EDİN!

SEA LIFE İstanbul, 15 farklı türden 61 adet köpekbalığına ev sahipliği yapıyor. Çekiçbaş, Kum Kaplanı, Gitar, Hemşire, Zebra, Gri Yüzgeçli, Siyah Yüzgeçli köpekbalıkları ve daha birçok tür köpekbalığı SEA LIFE'ın köpekbalığı ailesini oluşturuyor.

Köpekbalıkları yaklaşık 420 milyon yıldan beri yaşamaktadırlar - bu canlılar dinozorlardan önce bile yaşamaktaydılar! Yüzgeçleri değerli bulunduğu için ne yazık ki her yıl binlerce köpek balığı öldürülmektedir.

Suyun içinde yüzer halde durabilmek için hava tutabilen çoğu balığın aksine köpekbalıklarının hava kesesi bulunmaz. bu yüzden eğer hareket etmezlerse dibe batarlar!. Hemşire köpekbalığı gibi bazı köpekbalığı türleri, dinlenmek için solungaçları üzerinden su pompalayarak deniz tabanında yatabilirler.

Çevrenize bakın ve çekiçbaş köpekbalığı, kum kaplanı, hemşire, gitar, zebra ve siyah yüzgeçli köpekbalığı ve diğer canlılar için özel olarak tasarlanmış Okyanus Tankı içerisinde yaşayan köpekbalıkları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kum Kaplanı Köpekbalığı

Kum kaplanı köpekbalıklarının burunları konik, gözleri küçük, ağızları kısa ve sivri, dişleri keskin ve dışa doğru çıkıktır. Sırt kısmı açık gri/ahverengi, karın bölümü grimsi beyazdır ve vücutları üzerinde daha koyu kırmızı/kahverengi lekeler bulunur. Kum kaplanı köpekbalıkları genellikler ağızları açık ve üç sıra dişi görünür şekilde yüzerler. Suda yüzerliliğini sağlamak için hava yutan ve midesinde depolayan tek köpekbalığıdır.

Çekiçbaş Köpekbalıkları

Dünyada en fazla nesli tükenmekte olan köpekbalığı türlerinden Çekiçbaş Köpekbalığına ev sahipliği yapan Köpekbalığı Krallığı'ndaki Avrupa'daki en büyük köpekbalığı koleksiyonu sizi şaşkına çevirecek!

Çekiçbaş Köpekbalıkları, kıyıya ve resiflere yakın yerlerin yanı sıra kıyıdan uzakta açık denizde görülürler ve genellikle tropik ve ılıman sularda yaşarlar. Yaklaşık 20-30 yıllık ömre sahiptirler ve uzunlukları 6 metreye kadar ulaşabilir. Bu da gerçekten çok büyük! Bu dev canlıların ağırlığı 450 kg'a kadar çıkabilir.

Bu canlının çekiç şeklindeki başı , diğer köpekbalıkları ile kıyaslandığında ona iki benzersiz avantaj sunmaktadır. Gözlerin pozisyonu sayesinde 360 derecelik bir görüş açısında sahiptirler ve başın alt tarafındaki elektro-sensörler, kumun altındaki avları bulabilmesi için çekiçbaş köpekbalığının 'metal detektöre' benzer şekilde tarama yapmasını sağlar.

Çekiçbaş köpekbalıkları resmi olarak nesli tehlikede (Kırmızı Liste) olarak sınıflandırılmıştır. Son 30 yılda genellikle aşırı avlanma sebebiyle nüfusları %90 oranında azalmıştır.

 

BİLETİNİZİ ALIN

Online biletlerde %20'ye varan indirimler!

Misafirlerimizin Dikkatine

Değerli Ziyaretçilerimiz,

Merkezimizin Bayram Çalışma Saatleri aşağıdaki gibidir.
Arife 30 Temmuz - 12:00 18:00 - Son Giriş: 17:00
1 günü 31 Temmuz- 13:00 19:00- Son Giriş: 18:00
2.günü 01 Ağustos - 12:00 19:00- Son Giriş: 18:00
3.günü 02 Ağustos - 12:00 19:00- Son Giriş: 18:00
4.günü 03 Ağustos - 12:00 19:00- Son Giriş: 18:00

İyi eğlenceler dileriz.