Attraction location map

DİNOZOR BALIKLARLA TANIŞMAYA NE DERSİNİZ?

8 Haziran 2015-30 Haziran 2015 tarihleri arasında SEA LIFE Akvaryum’a gelecek ziyaretçiler dinozorlar zamanından günümüze gelen balıkları izleyecek ve uzmanlardan sunumlar dinleyecek.

Tarih öncesi çağdan gelen balıkları tanıtacak uzmanlarımız nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan türler hakkında bilgiler de verecek ve doğal yaşamı korumak için neler yapılması gerektiğini anlatacak. Ziyaretçilerimiz vatozlar, denizanaları, arapayma, arowana, mersin balığı, timsah avlayan kaplumbağa, at nalı yengeci gibi antik türleri ve 15 farklı tür köpekbalığı görecek.

Ayrıca dinozorların günümüzde tekrar canlanmasını konu alan ‘Jurassic World’ filmini izleyen Mars Sinema Club kartı sahipleri de 8-30 Haziran tarihleri arasında SEA LIFE’I %50 indirimli gezebilecek.

Dünyanın en büyük tatlı su balığı ‘Arapayma’

Geçmişte boyu 4-5 metre civarında olan arapayma dünyanın en büyük tatlı su balığı olarak biliniyor. Günümüzde avlanma ve yaşam alanlarındaki daralmadan dolayı 2-3 metre civarındaki boylarına daha çok rastlanıyor. 3 metre boyundaki iri bir arapaymanın boyunun yarısı 1.5 metre uzunluğunda kemikli bir dili bulunuyor. İriliğiyle ‘balık’ dendiğinde akla gelen boyutlara arapayma adeta kafa tutuyor.

Bu balık yarasa avlıyor!

İstanbul SEA LIFE Akvaryum’da rastlanacak bir diğer tatlı su balığı türü ise avcı arowana. Dinozorlar çağında yaşamış ‘osteoglossids’ familyasına dahil olan arowana günümüzde Amazon’da, Afrika, Asya ve Avustralya’da yaşıyor. Etçil bir balık olan arowana suyun dışına 2 metreye kadar zıplayarak kuş ve yarasaları avlayabiliyor. Çin’de ‘ejderha balığı’ olarak bilinen arowanalar iyi haber müjdecisi diye anılıyor.

Timsah yakalayan kaplumbağa olur mu?

Istanbul SEA LIFE Akvaryum binlerce yıl öncesinden günümüze gelmiş tarih öncesi balıklarla birlikte çok farklı ve boyundan büyük gücüyle insanı şaşkına çeviren türlere de ev sahipliği yapıyor. Büyük dikenli kabuğu, sivri bir gagaya benzeyen ağzı, uzun kuyruğu ve sert bakışlarıyla küçük bir dinozora benzeyen ‘timsah avcısı kaplumbağa’ görenleri duruşuyla kendine hayran bırakıyor. Amazonların en ilginç hayvanlarından biri olan Alligator Snapping (timsah avcısı kaplumbağa) pembe dilini bir solucan gibi yem olarak kullanıyor ve ağzına yaklaşan canlıyı ani bir hareketle yakalayarak avlıyor. Timsah avcısı kaplumbağa diye anılmasının nedeni ise küçük ve orta boy timsahları güçlü çenesiyle etkisiz hale getirmesi olarak biliniyor