Attraction location map

BUGÜN BAKIM ZAMANI

Temizlikçi karides, adeta akvaryumun güzellik ve bakım uzmanı

SEA LIFE Akvaryum’da ‘Temizlikçi Karides’ türündeki Deniz isimli karides, adeta akvaryumun güzellik ve bakım uzmanı. Birlikte yaşadığı akvaryumdaki diğer tüm balıkların tür, cins, ırk ayırmadan vücutlarını ve yaralarını temizleyen balık ‘hayatta her canlının bir vazifesi var’ dedirtiyor

Deniz, ister denizlerin en tehlikeli canlılarından müren ister bir deniz yıldızı isterse dev bir orfoz ne olursa olsun yakınındaki balığın vücudunun tamamını temizlemenin peşinde. Gerekirse saatlerce sürecek temizlik işini büyük ciddiyetle yapan karides Deniz zaman zaman kendini işine öyle kaptırıyor ki o sırada temizlediği canlının ne kadar tehlikeli olursa olsun ağzının içine dahi giriyor.

Cleaner Shrimp (temizlikçi karides) cinsi karides Deniz, üzerinde çalıştığı balığın hem yaralarını temizliyor ve yaralı balığın iyileşme sürecini hızlandırıyor hem de balığın üzerine yapışmış bir parazit varsa balığı o parazitten kurtararak daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

 

Akşama randevusu olan sıraya giriyor ‘Bugün bakım zamanı’

Gerçekleşen bu doğa olayının en ilginç yanlarından biri de balıkların sıraya girip adeta kendilerine bakım yaptırmaları.

Temizlikçi Karides’le henüz tanışmamış balıklar bile Deniz’le aynı akvaryuma girdiklerinde sanki yıllardır tanışan dostlarmış gibi hemen birbirleriyle kaynaşıyorlar ve kendilerini Deniz’e temizletmek için diğer balıklarla uyum içinde sıraya giriyorlar. Deniz’in sihirli dokunuşlarıyla işi biten balık ise yeniden doğmuş gibi parlak pullar ve canlı renkleriyle adeta yeni bir kıyafet giyiyor.

Karides SEA LIFE uzmanlarına da yardımcı oluyor

Doğada simbiyoz yaşam (ortakçıl yaşam) olarak adlandırılan temizlikçi karidesin bu davranış tipi aynı zamanda SEA LIFE Akvaryum’daki canlılarından bakımından sorumlu uzmanlar için yol gösterici bir referans oluyor. Eğer ki bir balık sürekli temizlikçi karidese gitmek eğilimi gösteriyorsa bu uzmanlar için o balıkta fazla parazit olduğu veya beslenme şeklinde bir sorun olabileceği anlamına geliyor ve tedavi süreci başlıyor. Deniz gördüğü temizlik vazifesiyle hem güzelleşmek isteyen balıklara yardımcı oluyor hem de bir sağlık sorunu baş göstermeden balığa erken teşhis konmasını sağlıyor. Gerçekleşen bu doğa olayı bizlere her canlının bir görevi olduğunu ve tüm canlıların iletişim içerisinde uyumla yaşadığını anımsatıyor.